A friendly club offering sailing facilities for all

Championship Winners

1955 - 1975 - 1980 - 1985 - 1990 - 1995 - 2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008 - 2009 - 2010

Year Member Class Event
2012 B Keen Musto Performance Skiff National Championships
B Keen Musto Performance Skiff World Championships
2011 J Belben International Moth National Championships
P Grattage Sprint 15 Sport National Championships
D Lloyd Dart 18 French Open National Championships
G Piper Unicorn National Championships
C Rashley International Moth European Championships
C Rashley International Moth Inland National Championships
2010 S Cockerill Laser Radial National Master Championships
S Cockerill Rooster 8.1 National Championships
S Cockerill Laser Radial (Master Category) Masters World Championships
S Cockerill Graduate National Championships
N Harrison Laser National Master Championships (Master Category)
B Keen Musto Performance Skiff National Championships
D & L Roberts Dart 18 National Championships
2009 S Cockerill Streaker National Championships
S Cockerill Graduate National Championships
D & L Roberts Dart 18 National Championships
D & L Roberts Dart 18 French Open Championships
A Farr & M Newbold Spitfire National Championships
2008 B Ainslie Finn European Championships
S Cockerill Laser Standard European Master Championships
S & J Cockerill Graduate National Championships
S Cockerill Streaker National Championships
D Lloyd Dart 18 Inland National Championships
D & L Roberts Dart 18 French Open Championships
2007 D & L Roberts Dart 18 National Championships
R Gilbert RS200 National Championships
R Gilbert Merlin Rocket National Championships
S Cockerill RS300 National Championships
S Cockerill Laser Radial National Championships
S & J Cockerill Graduate National Championships
S Cockerill Streaker National Championships
S Cockerill Rooster 8.1 National Championships
D Steed RS800 (Crew) National Championships
J Belben Moth National Championships
S Gummer Spitfire National Championships
2006 J Stewart Lark European Championships
S Cockerill Laser Master National Championships
S Cockerill Streaker National Championships
A & F Kernick Dart 18 Belgium Open National Championships
A & F Kernick Dart 18 Dutch Open National Championships
A & F Kernick Dart 18 Inland National Championships
G Piper Unicorn National Championships
C Sproat & G Burke Spitfire European Championships
J Ready & R Crawford Hurricane 5.9 National Championships
C Draper 49er World Championships
S Gummer Spitfire National Championships
2005 S Cockerill Laser Radial National Championships
S Cockerill Laser Master National Championships
S Cockerill RS300 National Championships
S Cockerill Blaze National Championships
C Draper 49er European Championships
B Ainslie Finn European Championships
B Ainslie Finn World Championships
D Gamble Laser 4000 (Crew) National Championships
2004 T Jaques & A Sign 29er Youth National Championships
T Jaques & A Sign 29er National Championships
T Jaques & A Sign 29er World Championships
T Jaques & A Sign J105 (Crew) National Championships
A & F Kernick Dart 18 Belgium Open National Championships
D Vincent Solo National Championships
C Draper 49er European Championships
B Ainslie Finn World Championships
L Sydenham & A Vaudry RS200 National Championships
S Cockerill Blaze National Championships
2003 S Cockerill RS300 National Championships
S Cockerill Laser Master National Championships
S Cockerill Blaze National Championships
S Cockerill Laser Radial National Championships
R Gilbert RS400 National Championships
R Gilbert RS400 Inland National Championships
A White RS700 National Championships
D Belben Topper National Championships
G Draper Laser 3000 (Crew) National Championships
S Gummer & C Rashley Spitfire European Championships
S Gummer & C Rashley Spitfire National Championships
D & S-J Lloyd Dart 18 National Championships
D & S-J Lloyd Dart 18 French Open Championships
A & F Kernick Dart 18 Irish Open Championships
J McIntosh Musto Skiff Inland National Championships
C Draper 49er World Championships
A Sign 29er (Crew) National Championships
A Sign 29er (Crew) Inland National Championships
A Sign 29er (Crew) Inland National School Championships
G Piper Unicorntd> National Championships
M Howard Laser National Championships
2002 D Lloyd Dart 18 Dutch Open National Championships
D & S-J Lloyd Dart 18 Belgium Open National Championships
D & S-J Lloyd Dart 18 Inland National Championships
D Jarman Unicorn National Championships
M Sargent RS300 Inland National Championships
R Gilbert RS400 National Championships
S Cockerill Laser Radial Master World Championships
S Cockerill Laser Radial National Championships
S Cockerill Laser Radial Inland National Championships
S Cockerill RS300 National Championships
N Harrison Laser Masters National Championships
D Holman Laser Inland National Championships
B Ainslie Finn World Championships
B Ainslie Finn European Championships
B Ainslie Finn National Championships
S Jackson Topper Schools National Championships
G Draper Laser 3000 (Crew) National Championships
2001 D & S-J Lloyd Dart 18 Inland National Championships
M & S Wallis J105 National Championships
J Belben RS600 National Championships
R Gilbert RS400 National Championships
D Jarman Unicorn National Championships
J Pink 29er National Championships
J Pink 29er European Championships
S Cockerill Laser Radial National Championships
S Cockerill Laser Radial Masters World Championships
A Sign Topper National Schools Inland Topper Championships
2000 M Howard Boss (Crew) National Championships
D Jarman Unicorn National Championships
J Belben RS800 National Championships
R Gilbert RS400 National Championships
M & E Norman Shearwater National Championships
B Ainslie Laser National Championships
B Ainslie Laser European Championships
1999 B Ainslie Laser National Championships
B Ainslie Laser World Championships
B Ainslie Laser European Championships
B Ainslie Laser Asian-Pacific Championships
G Piper Unicorn National Championships
M Norman Shearwater National Championships
J Hutchings Dart 18 World Championships
1998 D Lloyd Dart 18 Single Handed National Championships
C Green & Katie Jennings Dart Hawk National Championships
J Harvey Dart 18 National Championships
M Norman Shearwater National Championships
J Harvey Dart 18 National Championships
G Piper Unicorn National Championships
Mark Howard Laser Radial National Championships
Mark Howard Laser Radial National Youth Championships
B Ainslie Laser European Championships
B Ainslie Laser World Championships
B Ainslie Laser National Championships
Matthew Howard Laser National Youth Championships
Matthew Howard Laser National Schools Championships
1997 Matthew Howard Laser National Schools Championships
B Hutton-Dunton Laser 2 (crew) National Championships
B Ainslie Laser National Championships
N Harrison Laser Master National Championships
J Kay & C Hardman Prindle 19 National Championships
G Piper Unicorn National Championships
S Gummer & M Harrison Tornado National Championships
R Shingleton-Smith Bosun National Championships
1996 B Ainslie Laser European Championships
C Draper 420 National Championships
C Draper 420 Youth National Championships
L South & M Liversidge Dart 18 Inland National Championships
D Jarman & J Bentham Tornado National Championships
G Piper Unicorn National Championships
I Percy Laser National Championships
1995 S Cockerill Laser Inland Championships
J Belben & M Fenwick 470 National Championships
S Gummer & Sue jones Prindle 19 National Championships
B H-Dunton ISO (crew) National Championships
W Dawson Unicorn National Championships
I Fryett & Helen Kathro Laser 4000 National Championships
I Percy Laser National Championships
B Ainslie Laser Youth World Championships
Anne Lucas Europe National Championships
N Harrison Laser Masters World Championships
1994 W Dawson Unicorn National Championships
S Cockerill Europe British Open & National Championships
B Ainslie Laser Youth National Championships
Anne Lucas   Single Handed Ladies National Championships
J Belben & M Fenwick 470 National Championships
J Belben & M Fenwick 470 Inland National Championships
S Gummer & S Jones Prindle 19 National Championships
1993 Anne lucas   Single Handed Ladies National Championships
1992 S Cockerill Europe National Championships
A Hemmings 470 (crew) Great Britain Olympic Team
1991 J Kay Prindle National Championships
1990 Louise Wood International Moth Ladies World Championships
Louise Wood International Moth Ladies National Championships
1989 K Videlo Laser National Championships
N Harrison Albacore (crew) Inland National Championships
N Harrison Albacore (crew) National Championships
1988 P Findley Prindle National Championships
P Chatfield Stampede National Championships
J Belben & A Hemmings 470 Great Britain Olympic Team
J Belben & A Hemmings 470 National Championships
A Brown Laser National Championships
1987 N Harrison Albacore (crew) National Championships
1986 A Brown Laser Inland National Championships
A Hemmings 470 (crew) National Championships
1985 Albacore (crew) World Championships
1984 Michelle Gall   UKBSA (Ladies) National Championships
A Biggs   UKBSA Div 1 National Championships
A Hemmings Fireball Inland European Championships
1983 J Belben & A Hemmings 420 World Championships
J Belben & A Hemmings   Youth World Championships
Michelle Gall   UKBSA (Ladies) National Championships
A Biggs   UKBSA Open and Inland National Championships
J Facey Windsurfer Heavyweight National Championships
J Belben & A Hemmings 420 Youth and National Championships
J Belben & A Hemmings 420 English Youth and UK Youth National Championships
1982 A Biggs   UKBSA (Lightweight) Division 1 & 2
J Belben & A Hemmings 420 Youth National Championships
1981 J Facey Windglider Heavyweight National Championships
A biggs   UKBSA & Sailboard National Championships
J Belben & A Hemmings 420 Youth National Championships
1980 J Facey   UKBSA Heavyweight National Championships
1979 M Payne & C Moore Shearwater National Championships
Lisa Vincent Sailboard Ladies National Championships
J Belben Optimist National Championships
R Belben & N Phillips 420 National Championships
1978 K Black & D Black Lark National Championships
C Moore & R Back Shearwater National Championships
1977 K Black & D Smith Lark National Championships
R Belben & J Belben Mirror Youth National Championships
1975 K J Munns & T Wood Signet National Championships
K Black & D Smith Lark National Championships
1974 C Moore & B Hall Shearwater National Championships
J Bickerton & P Best 470 National Championships
1971 D Wines Bosun National Championships
J B C Donnelly & M Auger 505 National Championships
1969 G J Fairhall & C Watts Albacore National Championships
1957 R F Windebank & W Mansfield Albacore National Championships
1956 R F Windebank & J De Vulder Albacore National Championships
1955 J Bowers & E N Lewis Albacore National Championships